Fotoblog subiektywny

Płonące koszary Godebskiego

ulica Babina 16

 

KALISZ – Spłonęły koszary Godebskiego
28 maja 2006 roku straż pożarna została wezwana do dużego pożaru zabytkowych Koszar Cypriana Godebskiego przy ul. Babina 16 w Kaliszu. W akcji gaśniczej brało udział 16 zastępów państwowej i ochotniczej straży pożarnej. W wyniku pożaru całkowitemu spaleniu uległ dach oraz drewniane wnętrze budynku. Dogaszanie pożaru trwało do rana następnego dnia.
4 kwietnia 2007 roku kaliscy strażacy po raz kolejny, kilka godzin zmagali się wieczorem z ogniem w zabytkowych koszarach Cypriana Godebskiego. Budynki płonęły już drugi raz w ciągu kilku miesięcy. Łuna widoczna była nad miastem z kilku kilometrów. Z sąsiednich budynków ewakuowano kilkadziesiąt osób. Niestety pastwą płomieni padła ocalała w poprzednim pożarze część XIX-wiecznego budynku. Strażacy nie wykluczyli celowego podpalenia.
 

 
Dymy pożaru zasnuły całe miasto. 
Dogaszanie pożaru trwało w obu przypadkach do rana.
 

 
Położone w centrum Kalisza zabytkowe klasycystyczne koszary z 1820 roku, które zniszczył pożar, zostaną odbudowane – powiedziała kierownik miejscowej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu Beata Matusiak. Pożar strawił niemal całą konstrukcję dachu: poszycie, poddasze i znajdujące się tam pomieszczenia. W koszarach kwaterował 8. Pułk Piechoty armii Księstwa Warszawskiego, którym dowodził poległy w 1809 roku, w bitwie pod Raszynem, poeta i prozaik Cyprian Godebski.
Koszary są jednym z najcenniejszych i najstarszych obiektów klasycystycznych w Kaliszu. Po pożarze pozostały mury i elewacja frontowa.
http://www.eduskrypt.pl/zabytkowe_koszary_godebskiego_w_kaliszu_zostana_odbudowane-info-4839.html
 

 
Opis koszar w Katalogu zabytków sztuki w Polsce.

Budynek dawnych koszar 8 pułku piechoty Legii Nadwiślańskiej (tzw. koszary Godebskiego), ul. Babina nr 16-17. Zbudowany w I połowie XIX wieku. Klasycystyczny. Murowany, otynkowany. Jednopiętrowy. Na planie wydłużanego prostokąta, 29-osiowy, z trzyosiowymi ryzalitami pośrodku: płytkim od frontu i wydatnym w elewacji podwórzowej. Wnętrza dwutraktowe częściowo przebudowane na cele mieszkalne. Zewnątrz między kondygnacjami gzymsy: kordonowy i parapetowy. Okna prostokątne, w górnej kondygnacji kwadratowe, w ryzalicie półkoliste. W osiach bocznych po dwa otwory wejściowe z sieniami przelotowymi i klatkami schodowymi. Dach dwuspadowy kryty papą.
Źródło: Katalog zabytków sztuki w Polsce. Tom V WOJEWÓDZTWO POZNAŃSKIE, zeszyt 6 POWIAT KALISKI Instytut Sztuki PAN 1960
 
„Łamigłówka z koszarami”. Według badań przeprowadzonych przez Annę Tabakę i Macieja Błachowicza ani koszary ani Godebskiego. Zainteresowanych odsyłam do artykułu opublikowanego w Życiu Kalisza. http://www.zyciekalisza.pl/?str=82&id=66594
 

Mamy wrzesień 2012 roku. Koszary niszczeją i czekają na kolejny pożar???

 

2 komentarze

  1. sezam

    Zdjecia fajne. Szkoda tylko, ze dokumentuja cos co znika

    4 października 2012 o 7:50 pm

  2. sobieray

    Było, minęło – a emocje już opadły. Zamiast zabytkowych, klasycystycznych Koszar będziemy mieli kolejny koszmarny market. Jednak bardziej smutnym jest fakt, że coraz częściej urzędnicy odpowiedzialni za wygląd Miasta robią ,,z języka cholewę”! Nauczmy się wreszcie chronić zabytki nie od święta.

    18 grudnia 2013 o 9:52 am

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *