Fotoblog subiektywny

Wrocław Ostrów Tumski

ostrow_tumski-03
 
ostrow_tumski-11
 
Ostrów Tumski to najstarsza zabytkowa dzielnica Wrocławia. Powstał on na obszarze dogodnych przepraw wodno-handlowych, gdzie Odra między ujściem rzek Oławy, Ślęży i Widawy rozgałęziając się na liczne zwężające odnogi – utworzyła wyspy zwane „ostrowami”. Wspaniałe kościoły to główna atrakcja turystyczna Ostrowa Tumskiego, który dawniej stanowił siedzibę biskupią.
Najważniejszą budowlą Ostrowa jest przez wieki rozbudowywana gotycka katedra pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Jej istotnym elementem są piękne barokowe kaplice. Największą świątynią jest naturalnie Katedra, a prowadząca do niej szeroka ulica to Katedralna. Nad przebiegiem jej powstawania czuwał sam biskup, a samowola budowlana była srogo karana. Gdy kapituła świętokrzyska w 1375 roku usiłowała zbudować ciąg budynków gospodarczych, między innymi piekarnię i ogrodzenie, zamykające w pobliżu kolegiaty ulicę Katedralną, została przez biskupa dwukrotnie obłożona klątwą.
Ostrów Tumski posiadał swoiste prawo, które obowiązywało wszystkich świeckich przybywających na wyspę, włącznie z głowami koronowanymi. Mianowicie każdy miał obowiązek zdjęcia nakrycia głowy już przy wejściu na most Tumski, gdzie znajdował się słup graniczny małego „państwa kościelnego”.
źródło: http://wikitravel.org/pl/Ostr%C3%B3w_Tumski
 

ostrow_tumski-01
 
ostrow_tumski-14
Kościół Najświętszej Marii Panny na Piasku, gmach Biblioteki Uniwersyteckiej i Most Tumski
Świątynia została ufundowana w XII w. przez rodzinę Włostowiców, Piotra, jego żonę Marię i syna Świętosława. Od łacińskiej formy tego wezwania, brzmiącej Sancta Maria in Arena, pochodzi nazwa wyspy. Zostało ono zaczerpnięte z rzymskiego kościoła postawionego ku czci Marii na terenie starożytnego cyrku, wysypanego piaskiem, który w języku łacińskim brzmi „arena”. Ufundowany w XII w. kościół Najświętszej Marii Panny na Piasku został wzniesiony w stylu romańskim. Obecna budowla, w formie gotyckiej trójnawowej hali, pochodzi z XIV w. i jest dziełem mistrza muratora Pieschki.
W miejscu, w którym dziś wznosi się barokowy gmach Biblioteki Uniwersyteckiej, w średniowieczu istniały zabudowania klasztorne kanoników regularnych, sprowadzonych tu z pobliskiej Ślęży przez Piotra Włostowica. Obecny budynek, z początku XVIII w., jest dziełem architekta Johanna Georga von Kalckbrenner.
Most Tumski łączący Wyspę Piasek z Ostrowem Tumskim, zwany jest inaczej Mostem Miłości
 
ostrow_tumski-24
Most Piaskowy
ostrow_tumski-25
wrocławski krasnal „pracz odrzański” przy Moście Piaskowym.
 

ostrow_tumski-02
Pałac biskupi
ostrow_tumski-23
Papieski Fakultet Teologiczny
 
ostrow_tumski-13

ostrow_tumski-12

ostrow_tumski-20
Kościół św. Krzyża i św. Bartłomieja
Dwupoziomowa gotycka świątynia zbudowana na planie krzyża, dolny kościół św. Bartłomieja, górny św. Krzyża.
 
ostrow_tumski-08
 
ostrow_tumski-07
 
ostrow_tumski-09
 
ostrow_tumski-10
pomnik św. Jana Nepomucena odsłonięty w 1732 roku – Jan Nepomucen był strażnikiem spowiedzi świętej, został utopiony w Wełtawie w 1393 roku z rozkazu króla czeskiego.
 
ostrow_tumski-15
ulica Katedralna
 
ostrow_tumski-06

ostrow_tumski-05

ostrow_tumski-04

ostrow_tumski-16

ostrow_tumski-17
Katedra św. Jana Chrzciciela
Klejnotem Ostrowa Tumskiego jest katedra katolicka Św. Jana Chrzciciela. Geneza jej powstania sięga 1000 r., kiedy podczas zjazdu cesarza Ottona III i księcia polskiego Bolesława Chrobrego w Gnieźnie zapadła między innymi decyzja o utworzeniu biskupstwa we Wrocławiu.
 
ostrow_tumski-18

ostrow_tumski-19
Kościół św. Idziego
Obecna budowla powstała w 1 ćwierci XIII w. i łączy w sobie elementy stylu romańskiego i gotyku. Szczególnie interesujący jest romański portal schodkowy. Odkryte zostały relikty istniejącej tu wcześniej budowli.
opisy zabytków pochodzą ze strony www.przewodnikwroclaw.eu
 
ostrow_tumski-22

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *