Fotoblog subiektywny

Cmentarz prawosławny w Kaliszu – Grecka Górka

 
sponsor_transparent
grecka_gorka-10
Klasycystyczna kaplica grobowa wzniesiona prawdopodobnie w 1892 roku przez Dymitra Szymanowskiego.

grecka_gorka-03

Cmentarz prawosławny założony został w 1786 roku przez greko-katolików. W początkach XIX wieku grzebano tu zarówno wyznawców obrządku greckiego, jak i prawosławnego. W 1830 roku wzniesiony został mur wokół cmentarza, a czternaście lat później postawiono główną bramę. Cmentarz jest własnością Parafii Prawosławnej w Kaliszu.
źródło: Anna Woźniak – http://www.stary.kalisz.pl/nekropolie.html

grecka_gorka-20
 

grecka_gorka-16
 
grecka_gorka-17
Miejsce spoczynku dwóch bliźniaczych córek carskiego gubernatora Michała Piotrowicza Daragana. Nagrobek miał niegdyś bogatą oprawę. Do naszych czasów ocalał piaskowcowy, bogato rzeźbiony „wieniec”.
 
grecka_gorka-01
 
grecka_gorka-02grecka_gorka-11
 
grecka_gorka-23
Kaplica grobowa Kononowa, zmarłego w 1891 roku naczelnika więzienia w Kaliszu. Elewacje kaplicy są bogato boniowane, artykułowane licznymi kolumnami, płyciznami i fryzami. Uwagę zwraca namiotowy dach z kokosznikami, z cebulastym hełmem zwieńczonym krzyżem prawosławnym.
 
grecka_gorka-25
Grób pułkownika Ambrosija Gawryłowicza Łukowkina (1792-1838) dowódcy 28 Pułku Kozackiego. Klasycystyczny w formie pomnik składa się z cokołu i ułamanej kolumny, zwieńczonej wazą z podwieszanymi chustami. Na trzonie kolumny zachowała się płaskorzeźba uskrzydlonej klepsydry symbolizująca upływ czasu.
 
grecka_gorka-26
 
grecka_gorka-27
 
grecka_gorka-05
Bezimienne, betonowe krzyże z odciśniętym tryzubem, które zostały ustawione na grobach żołnierzy ukraińskiej armii UNR, sojuszników Polski w walce z bolszewikami.
 
grecka_gorka-06
 
grecka_gorka-07
 
grecka_gorka-21
Grobowiec Myszkiewiczów (Myśkiewiczów) i Grabowkich. Spoczął w nim ostatni z Greków kaliskich Jan (Rayko) Rajko-Grabowski, właściciel księgarni ulokowanej na ulicy Pocztowej w Kaliszu. Macedończycy zwani Grekami, byli kupcami, którzy przywędrowali z Macedonii w pierwszej połowie XVIII wieku. Z ich inicjatywy został założony cmentarz prawosławny.
 
grecka_gorka-22
 
grecka_gorka-24
 
grecka_gorka-04
Obelisk wykonany, jak głosi sygnatura w języku rosyjskim przez Alfreda Fibigera, na grobie Dymitra Konstantynowicza Romanowa.
 
grecka_gorka-08
 
grecka_gorka-09
 
grecka_gorka-13
 
grecka_gorka-18
Detal z kaplicy grobowej Dymitra Szymanowskiego.
 
grecka_gorka-12
 
grecka_gorka-14
 
grecka_gorka-15
 
grecka_gorka-19
Opisy nagrobków pochodzą z książki Stanisława Małyszki „Zabytkowe cmentarze na Rogatce w Kaliszu” wydanej przez Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w 2012 roku.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *