Fotoblog subiektywny

13 listopada 2015 roku zmarł Władysław Kościelniak

 
Smutna informacja dla Kalisza, regionu i całego świata artystycznego. W piątek wieczorem w kaliskim szpitalu zmarł Władysław Kościelniak. 21 września skończył 99 lat.
sponsor_transparent
 
DSC_1338
Kościelniak
Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że dnia 13 listopada 2015 r. zmarł nestor kaliskich artystów – Władysław Kościelniak. We wrześniu obchodził swoje 99 urodziny, był mistrzem pędzla, ołówka i pióra, a także był zapalonym historykiem regionalistą. Twórca tysięcy grafik i ekslibrisów, ukazujących z najpiękniejszej strony Kalisz i ziemię kaliską, był też współzałożycielem Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Towarzystwa Przyjaciół Książki w Kaliszu. Za swoje zasługi odznaczony został m.in.: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi. Jako drugi Polak – po Tadeuszu Kulisiewiczu – otrzymał Medal Rabindranatha Tagore od Calcutta Arts Society za cykl czarno-białych linorytów inspirowanych kulturą i sztuką Indii. W 2001 r. Władysław Kościelniak znalazł się w pierwszej dziesiątce „Kaliszan XX wieku”, w 2003 r. został wyróżniony tytułem Kaliszanina Roku. W uznaniu za wybitny wkład w dokumentowanie i popularyzację historii regionu kaliskiego, zaangażowanie w działalność publiczną i bogatą twórczość artystyczną wzbogacającą kulturę polską Rada Miejska w Kaliszu nadała Artyście w 2006 r. tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kalisza, a w czerwcu 2012 r. przyznano artyście tytuł Honorowego Przyjaciela Kalisza.
za: Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk

Kościelniak-6

Kościelniak-4

Kościelniak-5
sgraffito Władysława Kościelniaka u zbiegu ulic Stawiszyńskiej i Warszawskiej
 
Kościelniak-8
1 maja 1978 roku odsłonięto zaprojektowany przez Władysława Kościelniaka, a wykonany przez Jerzego Sobocińskiego Pomnik Książki.
Napis na pomniku upamiętnia wydarzenia z czasów II Wojny Światowej, kiedy to Niemcy zasypali w Kanale Babinka tysiące książek z polskich i żydowskich bibliotek publicznych „Tu w zasypanym korycie rzeki Prosny hitlerowcy zniszczyli dziesiątki tysięcy książek ze zbiorów kaliskich bibliotek publicznych”. 

Kościelniak-3

Kościelniak-2

Kościelniak-1
 
Kościelniak-1-1
sgraffito w Alei Wolności
Prace Władysława Kościelniaka były tak charakterystyczne, że nawet niewprawne oko rozpoznawało w nich rękę kaliskiego artysty, znanego w Polsce i na całym świecie. Jego drzeworyty, akwaforty czy litografie znajdują się w zbiorach prywatnych i muzeach wielu krajów. Przed długie lata, na łamach lokalnej prasy przypominał zapomniane zabytki, zdradzał tajemnice tych znany i zachęcał, by wędrując po południowej Wielkopolsce, z zaciekawieniem obserwować otaczające nas budowle i krajobrazy. Sam robił to z niezwykłą pasją, o czym świadczy 1150 felietonów w ramach cyklu „Wędrówek ze szkicownikiem” i 100 innych publikacji, w których obok rysunków, snute były opowieści o jego ukochanej ziemi kaliskiej.
Władysław Kościelniak to absolwent Szkoły Handlowej w Kaliszu. Brał udział w bitwie nad Bzurą i obronie Warszawy. Po wojnie ukończył Wyższą Szkołę Handlu Morskiego w Gdyni i rozpoczął studia w Wyższej Szkole Nauk Administracyjnych w Łodzi. Uczelnię rzucił po roku i całkowicie poświęcił się sztuce. Podobną drogę wybrali jego starsi, nieżyjący już, bracia Tadeusz i Mieczysław tworząc w ten sposób niezwykły artystyczny klan.
W uznaniu zasług dla popularyzowania historii Kalisza, ogromny wkład w działalność publiczną i dziennikarską dokumentujący historię regionu kaliskiego i wzbogacający kulturę polską Rada Miejska przyznała Władysławowi Kościelniakowi najwyższe wyróżnienie – tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kalisza, a także Honorowy Przyjaciel Miasta Kalisza. Na wniosek władz Kalisza Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadał mu odznaczenie „Zasłużony dla kultury polskiej”.

źródło: http://www.faktykaliskie.pl/nie-zyje-wladyslaw-koscielniak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *