Kulisiewicz, Boretti, Dorys, Oźmina, Kościelniak – KALISCY MISTRZOWIE fotografii, grafiki, rzeźby i malarstwa
KALISCY MISTRZOWIE fotografii, grafiki, rzeźby i malarstwa.
Benedykt Jerzy Dorys
Benedykt Jerzy Dorys (właściwe nazwisko Rotenberg, 1901–1990) urodził się w Kaliszu, tam też kształcił się w szkole muzycznej. Dorys porzucił jednak karierę skrzypka, poświęcając się fotografii i przeprowadził się do Warszawy. W 1926 roku przyjęto go do Towarzystwa Miłośników Fotografii, a w roku 1929 otworzył atelier fotograficzne w Alejach Jerozolimskich. Po wojnie otworzył nowe atelier w Warszawie przy Nowym Świecie 29, gdzie znów powstawały portrety ludzi świata artystycznego. Jerzy Benedykt Dorys był jednym z założycieli i działaczem Związku Polskich Artystów Fotografików.
Wincenty Franciszek Boretti
Wincenty Franciszek Boretti urodził się 4 kwietnia 1859 roku w Warszawie. Ożenił się z Anastazją Anną Tworkowską (1856-1929) i miał z nią ośmioro dzieci. W 1891 roku przeniósł się do Kalisza, gdzie zdobywając koncesję, 29 maja powołał do życia swój zakład fotograficzny przy ulicy Niecałej 12, pod nazwą „Warszawski Zakład Fotograficzny Wincentego Boretti”, potem około 1909 roku otworzył filię „Fotografia Artystyczna W. Boretti” przy pl. św. Józefa 10. Posiadał także w Kaliszu inny zakład „Dyzma” przy ulicy Warszawskiej 17.
Mariusz Hertmann
Mariusz Hertmann– Ukończył fizykę doświadczalną na Uniwersytecie Wrocławskim. Działa jako fotograf niezależny. Współpracuje z wieloma wydawnictwami. Zajmuje się fotografią reportażową, reklamową i inscenizacyjną oraz przygotowaniem i produkcją wydawnictw.
Tadeusz Kulisiewicz
Tadeusz Kulisiewicz urodził się 13 listopada 1899 roku w Kaliszu. Studia artystyczne rozpoczął w Szkole Sztuk Dekoracyjnych w Poznaniu (1922-23) a następnie kontynuował naukę w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1923-27), w pracowniach profesorów Miłosza i Mieczysława Kotarbińskich oraz Władysława Skoczylasa. Kulisiewicz był laureatem licznych nagród artystycznych i odznaczeń państwowych, członkiem korespondentem Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie (1955), Honorowym obywatelem miasta Kalisza (1960) oraz członkiem honorowym Akademii Sztuk Pięknych we Florencji (1965). Zmarł 18 VIII 1988 roku w Warszawie.
głowa chłopa z cyklu Indie
głowa kobiety z cyklu Ludzie Indii
Cielątko
źródło: http://www.info.kalisz.pl/biograf/kulis.htm
Władysław Kościelniak
Władysław Kościelniak (ur. w 1916 roku) – artysta grafik, rysownik, autor ekslibrisów, plakatów, historyk z zamiłowania, Honorowy Obywatel Miasta Kalisza.
Kalisz (linoryt)
źródło: Władysław Kościelniak i jego pasje – katalog wystawy w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku
sgrafitto na ścianie budynku przy ul. Stawiszyńskiej
Wiesław Andrzej Oźmina
Wiesław Andrzej Oźmina (1943 – 2013) – plastyk, rzeźbiarz. Jest autorem 18 pomników, 40 płaskorzeźb i ponad 100 medalionów i statuetek. Dzieła jego znaleźć można w wielu miastach Polski i poza jej granicami, a przede wszystkim w Kaliszu, jego rodzinnym mieście.
Popiersie Anny Jagiellonki wykonane według projektu Wiesława Oźminy
tablica ku czci germanizowanych dzieci polskich
SŁAWIĄ NASZ GRÓD
praca poświęcona Fryderykowi Chopinowi
Ukończył liceum plastyczne w Kaliszu ze specjalizacją Renowacja Elementów Architektury. W 2009 roku rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. W 2011 roku studiował na Accademia di Belle Arti w Wenecji na wydziale Malarstwa. W 2014 roku uzyskał tytuł magistra na ASP we Wrocławiu na wydziale Malarstwa i Rzeźby.
źródło: http://czasnawnetrze.pl/malarstwo-polskie/sylwetki-artystow/16681-ziemowit-fincek-maluje-z-glowy
Dodaj komentarz