Fotoblog subiektywny

Szkoła Powszechna nr 5 im. Emila Repphana

 
ul. Polna 17
Szkoła Powszechna nr 5 im. Emila Repphana
po wojnie Szkoła Podstawowa nr 5 im. Marii Dąbrowskiej
obecnie Gimnazjum nr 4 im. Marii Dąbrowskiej

repphan-13

repphan-12

Kronika Szkoły Powszechnej nr 5 w Kaliszu
„Szkoła pow. Nr 5 przy ulicy Polnej 21 powstała w 1919 roku. Gmach szkoły został ufundowany przez Emila Repphana – fabrykanta sukna. Emil Repphan pochodził z rodziny niemieckiej, którego ojciec przybył do Kalisza przed 100 laty i założył w tutejszym mieście warsztaty tkackie. Od nazwiska fundatora Szkoła nosiła nazwę: „Miejska Szkoła im. Emila Repphana” i taki tytuł jeszcze do dziś widnieje na frontowej elewacji gmachu. Emil Repphan rozszerzył warsztatu tkackie i rozwinął fabrykację sukna, a trafiając na pomyślną koniunkturę, dorobił się wielkiej fortuny. Uprzedzony przez Niemców, że w 1914 roku dojdzie do wojny z Rosją, likwidował swoje interesy, spieniężając: majątki ziemskie, lasy, cukrownię w Zbiersku no i na ostatku fabrykę sukna w Kaliszu. Pod wpływem ś.p. Ks. prałata Sobczyńskiego – Emil Repphan wyjeżdżając z Kalisza na stały pobyt do Berlina – ufundował gmach szkoły, założył w Banku Handlowym fundusz na budowę szpitala i wyposażył Straż ogniową w potrzebne utensylia.
W dniu 3 września 1919 roku odbyło się poświęcenie gmachu szkoły przez ś.p. Ks. prałata Sobczyńskiego i oddanie go do użytku szkolnego. Ówczesny prezydent miasta Kalisza – p. Jan Michalski – przejął gmach pod opiekę – jako gospodarz miasta, a Inspektor Szkolny p. dr. Maurycy Staniewski przedstawił Komitetowi budowy grono nauczycielskie i kierownika szkoły p. Stefana Jakubowskiego. W szkole stosowany był program dla klas siedmo klasowych III stopnia.
Szkoła rozwijała się bardzo dobrze, ucząc i jednocześnie kładąc główny nacisk na wychowanie młodzieży – w tym celu wprowadzony został samorząd szkolny i różne instytucje. Uczniów i uczennic chętnie przyjmowano do szkół średnich – jako dobrze przygotowanych. Szkoła wyposażona była w pomoce naukowe i tak – przed wybuchem wojny miała: gabinet przyrodniczy, pracownię robót ręcznych, była zradiofonizowana, w sali gimnastycznej było dużo sprzętu i przyrządów do ćwiczeń aktywnych, pianino i bardzo wiele pomocy naukowych, między innymi bardzo dobry epidiaskop, biblioteka składała się z 1500 książek dostosowanych do programu, oraz dział pedagogiczny, składający się z 300 tomów.
W ostatnim roku szkolnym 1938/39 przed wybuchem wojny Szkoła liczyła 679 uczniów i uczennic.”
Wypis z pierwszej kroniki szkoły udostępniony dzięki uprzejmości dyrekcji Gimnazjum nr 4.

świadectwo Publicznej Szkoły Powszechnej trzeciego stopnia im. Rephana 1946 rok
Wieslaw Liszewski swiadectwo SP Repphan
 

repphan-11
Widok na Szkołę Podstawową nr 5 w Kaliszu z 1963 roku.
 

repphan-01
 
repphan-02
 
repphan-04
 
repphan-08
 
repphan-03
W 1921 roku przy istniejącej już szkole podstawowej przy ulicy Polnej wzniesiono dom dla nauczycieli.

repphan-06
 
repphan-05
 
repphan-07
 
repphan-09
 
repphan-10
Kaplica grobowa rodziny Repphanów na cmentarzu ewangelickim na Rogatce w Kaliszu.

9 komentarzy

 1. A.S-K

  Dziękuję za piękną stronę!

  13 kwietnia 2013 o 10:28 pm

 2. bartek

  cudne miejsce! Jakiś czas temu przypadkowo trafiłem pod ten adres i ciągle zaglądam w poszukiwaniu nowych informacji i tekstów. Niech Wam ta strona „puchnie” od nadmiaru zdjęć, ciekawostek itp. rzeczy przybliżających historię naszego podupadającego obecnie miasta.
  Pozdrawiam
  Bartek

  5 czerwca 2013 o 11:20 pm

 3. Jak się cieszę widząc „moją „podstawówkę !Chodziłam tu w latach 1950-1957.Moją pierwszą wychowawczynią była kochana przez wszystkie dzieci pani Janina Wacowska,a chyba od 4 klasy pani Baranowska (imienia nie pamiętam).Kierownikiem szkoły był pan Stefan Jakubowski-wymieniony wyżej w kronice.

  21 stycznia 2014 o 10:50 pm

 4. sobol

  Lata 60. Kierownikiem był Bronisław Mały (fizyk)ale uczyła jeszcze wspomniana p.Baranowska (biolożka). Do starszej kadry należały wówczas również pp. Tyblewska, Wierzejska (j.polski), Szulcowa (geografia)i małżeństwo pp. Spież (matematycy). A woźnymi było małżeństwo Jamrozików.
  Nie kroi się tam aby komitet w sprawie upamiętniającej mój tam pobyt ? Nie ? To szkoda… Pozdrawiam

  28 stycznia 2014 o 9:51 am

 5. Bozena Owczrek

  Ja chodzilam do 5 w latach 1951/58 ,milo wspominam te lata ,pierwsza wychowawczynia byla p.Galant ,potem p.Tyblewska i p.Wierzejska.A jako ciekawostke podam ze pod koniec wojny/1944/ urodzilam sie w budynku szkoly.

  5 lutego 2017 o 1:10 am

 6. Tomasz Ślósraczyk

  Zacząłem naukę 1962 roku. Wychowawczynią była Pani Walińska, następnie Pan Żaryn.
  Później również Pani Baranowska. Fizyki uczył mnie Pan Mały – dyrektor szkoły. Matematykę poznawałem pod opieką Pani Spieżowej, tak skutecznie, że nawet zaliczyłem sukcesy w Olimpiadzie matematycznej.

  Bardzo ciepło wspominam ten czas i swoich Nauczycieli, choć Nauczyciele pewnie mniej, bo do niesprawiających problemów uczniów nie należałem.

  10 kwietnia 2019 o 8:46 am

 7. Marcin Wacowski

  Jestem wnukiem Janiny Wacowskiej,
  Jeśli ktoś z zaglądających na tę stronę posiada fotografie, czy też inne pamiątki z Nią związane, to proszę o informacje.
  Marcin Wacowski

  21 września 2019 o 4:01 pm

 8. Marian Niedzielski

  Chodziłem do tej szkoły w latach 1945 = 48 zaraz po wojnie zacząłem od klasy 3 Potem było Liceum T.Kościuszki i A. Asnyka.

  5 listopada 2019 o 1:34 pm

 9. Witam
  Piszę historię Rodu Szymańskich mieszkających w Kaliszu, moja mama w latach 1931-1937 chodziła do tej szkoły. Wymienię się dokumentacją z tego okresu.Pozdrawiam Janusz Frąckiewicz

  14 kwietnia 2020 o 10:08 pm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *