Fotoblog subiektywny

Płonące koszary Godebskiego

ulica Babina 16

 

KALISZ – Spłonęły koszary Godebskiego
28 maja 2006 roku straż pożarna została wezwana do dużego pożaru zabytkowych Koszar Cypriana Godebskiego przy ul. Babina 16 w Kaliszu. W akcji gaśniczej brało udział 16 zastępów państwowej i ochotniczej straży pożarnej. W wyniku pożaru całkowitemu spaleniu uległ dach oraz drewniane wnętrze budynku. Dogaszanie pożaru trwało do rana następnego dnia.
4 kwietnia 2007 roku kaliscy strażacy po raz kolejny, kilka godzin zmagali się wieczorem z ogniem w zabytkowych koszarach Cypriana Godebskiego. Budynki płonęły już drugi raz w ciągu kilku miesięcy. Łuna widoczna była nad miastem z kilku kilometrów. Z sąsiednich budynków ewakuowano kilkadziesiąt osób. Niestety pastwą płomieni padła ocalała w poprzednim pożarze część XIX-wiecznego budynku. Strażacy nie wykluczyli celowego podpalenia.
 









 
Dymy pożaru zasnuły całe miasto.



 
Dogaszanie pożaru trwało w obu przypadkach do rana.
 

 
Położone w centrum Kalisza zabytkowe klasycystyczne koszary z 1820 roku, które zniszczył pożar, zostaną odbudowane – powiedziała kierownik miejscowej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu Beata Matusiak. Pożar strawił niemal całą konstrukcję dachu: poszycie, poddasze i znajdujące się tam pomieszczenia. W koszarach kwaterował 8. Pułk Piechoty armii Księstwa Warszawskiego, którym dowodził poległy w 1809 roku, w bitwie pod Raszynem, poeta i prozaik Cyprian Godebski.
Koszary są jednym z najcenniejszych i najstarszych obiektów klasycystycznych w Kaliszu. Po pożarze pozostały mury i elewacja frontowa.
http://www.eduskrypt.pl/zabytkowe_koszary_godebskiego_w_kaliszu_zostana_odbudowane-info-4839.html
 

 
Opis koszar w Katalogu zabytków sztuki w Polsce.

Budynek dawnych koszar 8 pułku piechoty Legii Nadwiślańskiej (tzw. koszary Godebskiego), ul. Babina nr 16-17. Zbudowany w I połowie XIX wieku. Klasycystyczny. Murowany, otynkowany. Jednopiętrowy. Na planie wydłużanego prostokąta, 29-osiowy, z trzyosiowymi ryzalitami pośrodku: płytkim od frontu i wydatnym w elewacji podwórzowej. Wnętrza dwutraktowe częściowo przebudowane na cele mieszkalne. Zewnątrz między kondygnacjami gzymsy: kordonowy i parapetowy. Okna prostokątne, w górnej kondygnacji kwadratowe, w ryzalicie półkoliste. W osiach bocznych po dwa otwory wejściowe z sieniami przelotowymi i klatkami schodowymi. Dach dwuspadowy kryty papą.
Źródło: Katalog zabytków sztuki w Polsce. Tom V WOJEWÓDZTWO POZNAŃSKIE, zeszyt 6 POWIAT KALISKI Instytut Sztuki PAN 1960
 
„Łamigłówka z koszarami”. Według badań przeprowadzonych przez Annę Tabakę i Macieja Błachowicza ani koszary ani Godebskiego. Zainteresowanych odsyłam do artykułu opublikowanego w Życiu Kalisza. http://www.zyciekalisza.pl/?str=82&id=66594
 

Mamy wrzesień 2012 roku. Koszary niszczeją i czekają na kolejny pożar???

 

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *