Arnold Fibiger – Fabryka Fortepianów i Pianin w Kaliszu
W 1884 firma wyprodukowała ok. 60 instrumentów zatrudniając 14 pracowników. 1885 wartość produkcji wyniosła 6.000 rubli, przy zatrudnieniu 7 osób. Obecnie Firma Budowlana Marek Antczak z Kalisza jest nowym właścicielem dawnej Fabryki Fortepianów i Pianin „Calisia”. Nowy właściciel przyznaje, że obecnie ma dwie koncepcje na zagospodarowanie tego budynku. Najprawdopodobniej do końca roku zapadnie w tej sprawie ostateczna decyzja. Zapowiada natomiast, że bez względu na ostateczną funkcję obiektu powstanie tam specjalnie wydzielona sala pamięci poświęcona historii firmy oraz rodziny Fibigerów.
żródło: Fakty Kaliskie
Gustaw Arnold Fibiger (1847-1915) pochodził ze spolonizowanej niemieckiej rodziny wyznania ewangelickiego, w której tradycje budownictwa instrumentów muzycznych tworzyły cztery pokolenia. W 1873 roku założył w Kaliszu własną pracownię fortepianmistrzowską. Początkowo prowadził jedynie naprawy. Pierwszy instrument zbudował w 1878 roku. Taki był początek fabryki fortepianów Arnold Fibiger, której kontynuatorką po II wojnie światowej stała się Calisia.
grobowiec rodziny Fibigerów na cmentarzu ewangelicko-augsburskim
Rozgłos przyniósł skonstruowany przez Fibigera 1885 wielki fortepian koncertowy (240 cm, krzyżowy, systemu amerykańskiego), prezentowany w tymże roku na wystawie warszawskiej za 600 rubli. Firma wzięła udział również w kolejnej wystawie z roku 1888.
Na elewacji budynku fabrycznego do dziś widoczne są wizerunki otrzymanych przez Fibigera medali i nagród.
Od 1898, wyposażona w silnik parowy 15 K-M, wytwórnia zyskała sobie coraz liczniejszych odbiorców i wkrótce dysponowała własnymi składami w prawie wszystkich większych miastach Królestwa Polskiego i Rosji. 1900 ukończono nowy, własny budynek fabryczny. W roku 1902 zakład z silnikiem gazowym 12 KM zatrudniał 40 osób, 1903 — 31 osób przy rocznej produkcji wartości 37.800 rb. W latach 1905—10 zatrudnienie przeciętne wynosiło ok. 50 osób, obroty roczne 75.000 rb. Od roku 1911 zakład, zajmujący już czołową pozycję w polskim przemyśle fortepianowym i jego eksporcie, dysponował po rozbudowie dwukrotnie większym budynkiem fabrycznym 4 piętra, suszarnie i magazyny (silnik gazowy 75 KM, nowoczesne maszyny, specjalizacja i podział pracy). W roku 1912 zatrudnienie sięgało 120 osób przy obrotach rocznych 150.000 rb., przed I wojną światową (potencjalnie) ponad 200 osób przy rocznej produkcji ponad 1000 instrumentów.
W fabryce fortepiany widać już tylko na starych plakatach. W Kaliszu na szczęście z inicjatywy Macieja Błachowicza ruszyła akcja obywatelska ratowania tego co zostało z dorobku Arnolda Fibigera oraz Calisii.
http://www.calisia.pl/articles/kaliszanie-w-akcji-fotografujemy-fabryke-calisia-zdjecia
źródło:
Wikipedia, http://www.calisia.pianina.pl/calisia.html, http://www.demusica.pl/cmsimple/images/file/rottermund2_muzykalia_12_3.pdf
Zdjęcia archiwalne udostępnione zostały dzięki uprzejmości Ryszarda Goździkiewicza
Dodaj komentarz