Fotoblog subiektywny

Cmentarz prawosławny w Kaliszu – Grecka Górka

 
sponsor transparent
grecka gorka 10
Klasycystyczna kaplica grobowa wzniesiona prawdopodobnie w 1892 roku przez Dymitra Szymanowskiego.

grecka gorka 03

Cmentarz prawosławny założony został w 1786 roku przez greko-katolików. W początkach XIX wieku grzebano tu zarówno wyznawców obrządku greckiego, jak i prawosławnego. W 1830 roku wzniesiony został mur wokół cmentarza, a czternaście lat później postawiono główną bramę. Cmentarz jest własnością Parafii Prawosławnej w Kaliszu.
źródło: Anna Woźniak – http://www.stary.kalisz.pl/nekropolie.html

grecka gorka 20
 

grecka gorka 16
 
grecka gorka 17
Miejsce spoczynku dwóch bliźniaczych córek carskiego gubernatora Michała Piotrowicza Daragana. Nagrobek miał niegdyś bogatą oprawę. Do naszych czasów ocalał piaskowcowy, bogato rzeźbiony „wieniec”.
 
grecka gorka 01
 
grecka gorka 02grecka gorka 11
 
grecka gorka 23
Kaplica grobowa Kononowa, zmarłego w 1891 roku naczelnika więzienia w Kaliszu. Elewacje kaplicy są bogato boniowane, artykułowane licznymi kolumnami, płyciznami i fryzami. Uwagę zwraca namiotowy dach z kokosznikami, z cebulastym hełmem zwieńczonym krzyżem prawosławnym.
 
grecka gorka 25
Grób pułkownika Ambrosija Gawryłowicza Łukowkina (1792-1838) dowódcy 28 Pułku Kozackiego. Klasycystyczny w formie pomnik składa się z cokołu i ułamanej kolumny, zwieńczonej wazą z podwieszanymi chustami. Na trzonie kolumny zachowała się płaskorzeźba uskrzydlonej klepsydry symbolizująca upływ czasu.
 
grecka gorka 26
 
grecka gorka 27
 
grecka gorka 05
Bezimienne, betonowe krzyże z odciśniętym tryzubem, które zostały ustawione na grobach żołnierzy ukraińskiej armii UNR, sojuszników Polski w walce z bolszewikami.
 
grecka gorka 06
 
grecka gorka 07
 
grecka gorka 21
Grobowiec Myszkiewiczów (Myśkiewiczów) i Grabowkich. Spoczął w nim ostatni z Greków kaliskich Jan (Rayko) Rajko-Grabowski, właściciel księgarni ulokowanej na ulicy Pocztowej w Kaliszu. Macedończycy zwani Grekami, byli kupcami, którzy przywędrowali z Macedonii w pierwszej połowie XVIII wieku. Z ich inicjatywy został założony cmentarz prawosławny.
 
grecka gorka 22
 
grecka gorka 24
 
grecka gorka 04
Obelisk wykonany, jak głosi sygnatura w języku rosyjskim przez Alfreda Fibigera, na grobie Dymitra Konstantynowicza Romanowa.
 
grecka gorka 08
 
grecka gorka 09
 
grecka gorka 13
 
grecka gorka 18
Detal z kaplicy grobowej Dymitra Szymanowskiego.
 
grecka gorka 12
 
grecka gorka 14
 
grecka gorka 15
 
grecka gorka 19
Opisy nagrobków pochodzą z książki Stanisława Małyszki „Zabytkowe cmentarze na Rogatce w Kaliszu” wydanej przez Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w 2012 roku.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *