Fotoblog subiektywny

Cmentarz żydowski we Wrocławiu – ulica Ślężna

Cmentarz żydowski we Wrocławiu – ulica Ślężna
Nekropolia 24 maja 1975 roku została wpisana do rejestru zabytków. Niedługo po tym fakcie zaczęły się prace nad odnową otaczającego ją muru, konserwacją nagrobków i alejek. Od 1988 r. możemy odwiedzać to miejsce jako Muzeum Architektury Cmentarnej. Obecnie stanowi ono Muzeum Sztuki Cmentarnej i jest oddziałem Muzeum Miejskiego Wrocławia.
cmentarz_zyd_wr-15
 
cmentarz_zyd_wr-19

cmentarz_zyd_wr-01
Początki historii cmentarza sięgają 1856 r. Wówczas to w celu stworzenia nowego miejsca pochówku wrocławska gmina żydowska zaczęła nabywać działki we wsi Gabitz (Gajowice) przy Lohestrasse (obecnie ul. Ślężna). Zakupiony teren został otoczony murem, uporządkowany, następnie wyznaczono na nim alejki. Jego powierzchnia wynosiła wtedy około 3 ha. Kilka lat później obszar ten został powiększony. Jego łączna powierzchnia wynosi od tamtej pory 4,6 ha.
 
cmentarz_zyd_wr-02
 

cmentarz_zyd_wr-03
 

cmentarz_zyd_wr-04
 

cmentarz_zyd_wr-05
W początkowej fazie istnienia cmentarza wzniesiono dom przedpogrzebowy oraz mieszkanie inspektora cmentarza. Budynki te jednak, przede wszystkim ze względu na zły stan oraz możliwość pomieszczenia niewielkiej liczby osób zostały zastąpione w 1912 r. nowymi. Autorami projektu byli bracia: Paul i Richard Ehrlich. Wzniesiono wówczas dwupiętrowy dom zarządu cmentarza, w którym znajdowały się mieszkania inspektora oraz grabarza, biuro i kwiaciarnia, oraz kaplica i latarnia, które zostały postawione przy bramie wejściowej do nekropolii.

cmentarz_zyd_wr-06

cmentarz_zyd_wr-07

cmentarz_zyd_wr-08

cmentarz_zyd_wr-09

cmentarz_zyd_wr-10

cmentarz_zyd_wr-11

cmentarz_zyd_wr-12

cmentarz_zyd_wr-13
Pierwszy oficjalny pochówek odbył się 17 listopada 1856 r. Był to pogrzeb kupca – Lobela Sterna. Ziemia cmentarna została wówczas pobłogosławiona przez rabina Abrahama Geigera. Można tu znaleźć jednak nagrobki o wiele starsze, bo pochodzące z istniejącego w średniowieczu cmentarza żydowskiego. Były one odkrywane na przełomie poprzednich stuleci w różnych miejscach miasta i następnie przenoszone do centralnego lapidarium. Najstarszy z nich ma wyrytą datę 4 sierpnia 1203 r. i wzniesiony został Dawidowi, kantorowi „o głosie miłym”.
 

cmentarz_zyd_wr-14

cmentarz_zyd_wr-16

cmentarz_zyd_wr-17

cmentarz_zyd_wr-18

cmentarz_zyd_wr-20

cmentarz_zyd_wr-21

cmentarz_zyd_wr-22
Wraz z nadejściem II wojny światowej pogrzeby na cmentarzu zaczęły powoli ustawać, a w 1943 r. został on całkowicie zamknięty. Na niektórych macewach znajdują się ślady po kulach, jest to związane z faktem, iż cmentarz był terenem działań zbrojnych w czasie walk o miasto w 1945 r.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Stary_Cmentarz_%C5%BBydowski_we_Wroc%C5%82awiu
 
cmentarz_zyd_wr-34

cmentarz_zyd_wr-33

cmentarz_zyd_wr-32

cmentarz_zyd_wr-31

cmentarz_zyd_wr-30

cmentarz_zyd_wr-29

cmentarz_zyd_wr-28
 
cmentarz_zyd_wr-23

cmentarz_zyd_wr-24

cmentarz_zyd_wr-25

cmentarz_zyd_wr-26

cmentarz_zyd_wr-27

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *