Fotoblog subiektywny

Cmentarz katolicki na Rogatce w Kaliszu

 
sponsor_transparent
Cmentarz_katolicki_Rogatka-21
Zabytkowy cmentarz katolicki, zwany miejskim zlokalizowany jest przy ul. Górnośląskiej. Założony został w roku 1807 i jest najmłodszym z trzech cmentarzy na Rogatce.
 

DSC_4831
ODTĄD JUŻ MÓWI DUCH
ABY ODPOCZĘLI OD PRAC SWOICH
ALBOWIEM UCZYNKI ICH ZA NIEMI IDĄ

DSC_4843
 
Cmentarz_katolicki_Rogatka-28

Cmentarz_katolicki_Rogatka-36

Cmentarz_katolicki_Rogatka-48

Cmentarz_katolicki_Rogatka-06

Cmentarz_katolicki_Rogatka-12

Cmentarz_katolicki_Rogatka-24

Cmentarz_katolicki_Rogatka-26

Cmentarz_katolicki_Rogatka-32

Cmentarz_katolicki_Rogatka-31

Cmentarz_katolicki_Rogatka-33

Cmentarz_katolicki_Rogatka-42
 
Cmentarz_katolicki_Rogatka-49

Cmentarz_katolicki_Rogatka-50
Pani Elżbieta Nowotna opisała dzieje tego grobu – Grobowiec „Pod Aniołem” rodziny Gałczyńskich w Kaliszu na cmentarzu głównym. Na początku zeszłego stulecia miasto zorganizowało konkurs na jakiś pomnik, ale ja zbyt dokładnie nie orientuję się, o co chodziło. Jakiś rzeźbiarz wyrzeźbił dwa prawie identyczne pomniki anioła (ponoć różniły się układem skrzydeł). I on ten konkurs wygrał. Moja prababka Regina Gałczyńska zakupiła jeden i umieściła na cmentarzu miejskim, a drugi, zakupiony przez kogoś innego, stoi na cmentarzu na Tyńcu.
 

Cmentarz_katolicki_Rogatka-35

Cmentarz_katolicki_Rogatka-46
„Chrześcijańskie cmentarze przy Rogatce (katolicki zwany Miejskim, ewangelicko-augsburski i prawosławny) są obszarem o szczególnej wartości, przestrzenią sacrum i serdecznej pamięci. Od przeszło dwóch wieków kształtują poczucie więzi społecznych i rodzinnych, a także narodowych. Są też miejscami o niepospolitej urodzie, ze sporą ilością cennych obiektów sztuki sepulkralnej, enklawą zieleni.”
Cytat pochodzi z książki Stanisława Małyszki ZABYTKOWE CMENTARZE PRZY ROGATCE w KALISZU, która jest wartym polecenia przewodnikiem po cmentarzu Miejskim.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *