Fotoblog subiektywny

dwór w Sulisławicach

Sulisławice – dzielnica Kalisza, dawniej wieś. Włączona w granice administracyjne miasta w 2000 r.
Sulislawice-1

Dwór został wzniesiony w II połowie XVIII wieku przez Węgierskich. Przebudowa obiektu miała miejsce w XIX i XX wieku przez Biernackich. W czasach PRL został zdewastowany, w jego wnętrzu wprowadzono dodatkowe ściany działowe. Otacza go 6,3 ha park. Jest konstrukcji murowanej, z częścią ścian działowych poddasza konstrukcji szkieletowej. Podpiwniczony (sklepienia kolebkowe z lunetami), parterowy z mieszkalnym poddaszem nakrytym wysokim, mansardowym dachem. W pomieszczeniach parteru i poddasza znajdują się drewniane, belkowe stropy. Główne wejście do dworu znajduje się od północy, a boczne od wschodu. Elewacje obiektu są otynkowane. Zachowane do dzisiaj oryginalne, XIX wieczne drzwi wejściowe z opierzeniem w tzw. jodełkę ze ćwiekami.
 

Sulislawice-4

Sulislawice-5

Sulislawice-6

Sulislawice-7

Sulislawice-8

Sulislawice-9
 
Park ma powierzchnię 6,3 ha, założony został ok. 1801 roku staraniem dziedzica Alojzego Biernackiego. W czasach PRL-u w części założenia utworzono żwirownię, pętlę autobusową i przystanek KLA. Wśród drzewostanu występują m.in. lipy drobnolistne, klony, dęby, kasztanowce. 22 drzewa posiadają walory pomnikowe.
Źródło: S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Kaliski
 
Sulislawice-3

3 komentarze

 1. Przemek

  Witam serdecznie. Fantastyczny blog, przyznaję, że wszystkie treści tu zaprezentowane przyswajałem z ogromnym zaciekawieniem, mimo iż wiele z przedstawianych zdjęć lub historii gdzieś już wcześniej w Internecie przeczytałem lub zobaczyłem. Niemniej jednak do tematu głównego – czy znana jest obecna historia tego miejsca, kto jest właścicielem i wszystkie tego typu sprawy?

  26 września 2014 o 11:40 am

  • Klaudia

   Dokładnie nie wiem kto jest właścicielem, ale z tego co popytałam się, że dwór jest już oczywiście w rękach prywatnych i jest w trakcie remontu. 🙂

   16 października 2014 o 8:00 pm

 2. magda

  Nieprawda. Faktem jest,że dwór jest w rękach prywatnych,ale właściciele go nie remontują,natomiast budują obok prywatny dom pomocy społecznej. Proszę spytać o byłego sołtysa Sulisławic i wszystko będzie jasne 🙂

  24 listopada 2014 o 12:59 am

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *