Fotoblog subiektywny

Zawodzie w Kaliszu

Zawodzie-04

Zawodzie-21
Albumy Kaliskie. Poszyt I. Litografia M. Fajansa
http://fotki.yandex.ru/users/humus777

Kalisz w okresie wczesnego średniowiecza odgrywał istotną rolę w procesie tworzenia się państwa wczesnopiastowskiego, a w świetle najnowszych koncepcji jest wielce prawdopodobne, że to właśnie tu znajdowała się kolebka pierwszych polskich władców – Piastów, którzy podbijając sąsiednie plemiona i niszcząc ich grody dotarli w rejon Ostrowa Lednickiego i Gniezna, gdzie założyli swoje nowe siedziby. Sercem ówczesnego Kalisza był gród położony wśród rozlewisk rzeki Prosny, w malowniczym zakątku dzisiejszego miasta – w dzielnicy Zawodzie. Po raz pierwszy w źródłach pisanych wspomniany on został przez Galla Anonima przy omawianiu zwycięstwa Bolesława Krzywoustego nad bratem Zbigniewem w trakcie walk toczonych pod koniec 1106 roku.
http://www.muzeum.kalisz.pl/oddzialy_zawodzie_historia.html

Obecnie teren grodu wczesnośredniowiecznego w Kaliszu – Zawodziu stanowi Rezerwat Archeologiczny Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Na jego terenie w 2007 r. przeprowadzono zakrojone na szeroką skalę prace rekonstrukcyjne. Wykonano je w ramach projektu „Gród kaliski – odbudowa i promocja spuścizny dziedzictwa kulturowego Europy” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej (Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego).
 
Zawodzie-19

Odtworzono bramę wejściową z mostem, palisadą i ostrokołem. W ciągu zachowanego do dzisiaj wału obronnego powstała drewniana wieża obronna z palisadą, a nieco dalej odbudowano fragment dawnych umocnień. Zrekonstruowano także fundamenty i część przyziemną romańskiej kolegiaty i zaznaczono w jej wnętrzu zarys pierwszego, drewnianego kościoła kaliskiego. W celu ukazania zabudowy mieszkalnej postawiono siedem budynków różniących się wielkością, techniką konstrukcji ścian oraz pokryciem dachów. Odtworzony został także grób kurhanowy z czasów plemiennych oraz wykonano dwie makiety (grodu i romańskiej kolegiaty) i repliki łodzi dłubanek.

Zawodzie-18

Zawodzie-17

Zawodzie-15

Zawodzie-14

Zawodzie-13

Zawodzie-03

Zawodzie-01
 
Zawodzie-16

Zawodzie-11

Zawodzie-12
 
Zawodzie-20
Kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Kaliszu należy do drugiego dekanatu kaliskiego. Jest filią parafii św. Gotarda w dzielnicy na Zawodziu.
Drewniana budowla pochodzi z 1798 roku z fundacji Sebastiana Zielińskiego. Wykonawcą zlecenia był Jan Kejner. W 1893 zamontowano na dachu sygnaturkę, a w 1998 roku wybudowano dzwonnicę. Kościół był odnawiany w 1870, 1976 i 1994 roku.
Źródło: Kościoły Diecezji Kaliskiej. Tom I
Zawodzie-08

Zawodzie-09

Zawodzie-10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *