Fotoblog subiektywny

Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Kaliszu

cmentarz_sowiecki-10
Na cmentarz wchodzi się przez tzw. „Bramę Wyzwolenia” ozdobioną napisem „Вечная Cлава Героям”. Przez park prowadzi główna aleja, przy której znajdują się mogiły zbiorowe. Na końcu tej alei usytuowane są pojedyncze groby oficerskie.

cmentarz_sowiecki-11
Walki o Kalisz toczyły się w styczniu 1945 roku. Po wyzwoleniu miasta w części Parku Miejskiego założono Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich poległych w walkach o Kalisz i okolice.
 
cmentarz_sowiecki-08
Autorem projektu cmentarza, na którym pochowano 309 oficerów i żołnierzy, był architekt Antoni Karolak. Nekropolia znajduje się przy ulicy Częstochowskiej, tuż obok gmachu teatru, w nowszej części Parku Miejskiego zwanej dawniej Parkiem Paderewskiego. Obecnie opiekę nad cmentarzem sprawuje miasto.
 
cmentarz_sowiecki-01

cmentarz_sowiecki-09

cmentarz_sowiecki-06

cmentarz_sowiecki-03

cmentarz_sowiecki-07
W centrum, gdzie krzyżują się wszystkie alejki, stoi wysoki pomnik w kształcie obelisku z czerwoną gwiazdą na szczycie, a obok niego pochowani są dwaj Bohaterowie Związku Radzieckiego – pułkownik Iwan Borysowicz Dowydenko oraz major Iwan Andriejewicz Żydkow.
 
cmentarz_sowiecki-02
Na postumentach ustawiono oryginalne armaty, które służyły walce o Kalisz.
 
cmentarz_sowiecki-05
Od strony Kanału Rypinkowskiego znajduje się monumentalna Brama Wyzwolenia, wejście na cmentarz.

źródło:
http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/24058,kalisz-cmentarz-zolnierzy-radzieckich.html

2 komentarze

 1. Andrzej Rezulak

  Dzien dobry Bardzo prosze o kontakt moj numer telefonu 502028502 chce sprawdzic cxy na cmentarzu jest pochowany Frolow Nikolaj Fedorowicz szeregowy zginal 19 02 1945 andrzej rezulak

  23 października 2018 o 3:10 pm

 2. Szczepaniak

  Mam pytanie czy można by zrobić jakieś replikę 12 tablic plaskorzezby z bramy , które kiedyś podobo skradziono. Przedstawiały fragmenty bitwy Jak pamiętam z dzieciństwa to było 6 po jednej i 6 po drogiej stronie
  Pozdrawiam

  25 kwietnia 2021 o 3:03 pm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *