Fotoblog subiektywny

Kucharki – kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej

 

Kucharki to wieś znajdująca się w powiecie pleszewskim przy drodze Kuchary-Krzywosądów, 6 km od Gołuchowa i 17 km od Kalisza. Liczy około 300 mieszkańców.

Kucharki 10
 
Kucharki 02
Drewniany kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej w Kucharkach.

Drewniany kościół p.w. Trójcy Świętej został zbudowany w 1754 roku z fundacji ówczesnego właściciela wsi, stolnika sochaczewskiego Walentego Trąpczyńskiego. Wzniesiono go na nietypowym planie wydłużonego ośmioboku (prostokąta ze ściętymi narożami), dzięki czemu stanowi bardzo ciekawy przykład architektury sakralnej. Świątynia nie ma wyraźnie zaznaczonego na zewnątrz podziału na ołtarz i nawę. Kościół jest konstrukcji sumikowo-łątkowej.

Kucharki 17
 

Kucharki 22
Teren przed kościołem ogrodzono drewnianym płotem, natomiast od północno-zachodniej strony stoi XVIII-wieczna dzwonnica-brama. Obecnie jest ona zamknięta, a wierni wchodzą przez niewielką bramkę po przeciwnej stronie. Drewniany zabytek jest otwierany w niedzielę przed godziną 15.00 od wiosny do późnej jesieni. Wtedy istnieje okazja, aby jeszcze przed mszą świętą zobaczyć jego wnętrze.

Kucharki 04

Kucharki 15

Kucharki 03

Kucharki 19

Kucharki 20

Kucharki 21

Kucharki 16

Kucharki 05

Polichromia pokrywająca ściany ma ogromną wartość artystyczną. Na malowidłach ściennych widnieją wizerunki czterech ewangelistów oraz liczne ludowe elementy dekoracyjne. Warto zwrócić uwagę na wczesnobarokowy ołtarz główny z początku XVII wieku z dwoma malunkami – Adoracji Najświętszej Maryi Panny oraz Świętej Trójcy.
W prezbiterium znajduje się belka tęczowa z krucyfiksem z około połowy XVII wieku, a także figurą świętego Sebastiana przeszytego strzałami.
Kucharki 06
 

Kucharki 14
 

Kucharki 13
 

Kucharki 12
 

Kucharki 11
 

Kucharki 09
 

Kucharki 07
 

Kucharki 08
Dawniej w świątyni stały jeszcze dwa barokowe ołtarze boczne, lecz z uwagi na zły stan techniczny zostały zdemontowane. Na ich miejscu znajdują się fotografie przybliżające nam jak kiedyś wyglądały. Czekają na swoją rekonstrukcję.
 

Kucharki 01

http://www.parafiakucharki.pl/

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *