Fotoblog subiektywny

Lata dwudzieste lata trzydzieste „Niech żyje młodość”

Lata dwudzieste lata trzydzieste na tle ruin Daragana w Parku Miejskim

Polska okresu międzywojennego stanęła w ciężkiej sytuacji. Musiała stworzyć nową organizację państwową, rozwiązać problemy etniczne, rozwinąć gospodarkę i zaistnieć na arenie międzynarodowej, ale przede wszystkim zapewnić byt niepodległej Polsce, która przez ponad 120 lat nie istniała na mapach Europy.  

Stowarzyszenie mlodziezy katolickiej 1
Stowarzyszenie Młodzieży Katolickiej w Kaliszu 
 
Ruiny w parku
W 1888 roku z inicjatywy ówczesnego gubernatora carskiego Michała Piotrowicza Daragana Park Miejski wzbogacił się o romantyczne ruiny, które stały się jednym z najbardziej charakterystycznych jego elementów i chętnie odwiedzane były przez kolejne pokolenia kaliszan.
Fotografia na szklanej płycie udostępniona przez Pana Stefana Ferenca

Matura Asnyk 1923
Klasa maturalna AD 1923

W 1818 roku rozpoczęto w Kaliszu budowę nowego budynku szkoły na gruzach zamku starościańskiego, według projektu architekta Sylwestra Szpilowskiego. Po niecałych dwóch latach wszystkie prace zostały ukończone i pod koniec 1819 roku budynek został oddany do użytku. Przez kolejne sto lat szkoła podlegała ciągłym ewolucjom. Zmieniały się jej nazwy i profile kształcenia. W 1923 roku szkołę upaństwowiono i nadano jej imię Adama Asnyka. W tym kształcie istniała do II wojny światowej.
(informacje ze strony http://asnyk.com.pl/historia.htm)
 
Matura
Zdjęcie opatrzone sygnaturą zakładu „Dyzma” mieszczącego się w Kaliszu przy ulicy Warszawskiej 17.
II Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu założone w 1904 jako Polska Średnia Szkoła Handlowa w Kaliszu. Jedna z pierwszych szkół średnich z polskim językiem wykładowym powstałych w Królestwie Polskim i najstarsza taka szkoła w Kaliszu, od 1918 nosi imię Tadeusza Kościuszki (źródło: Wikipedia)
 
Stowarzyszenie mlodziezy katolickiej 4

Połowa lat dwudziestych ubiegłego stulecia – Stowarzyszenie Młodzieży Katolickiej działające w Kaliszu przy parafii św. Mikołaja (działające prawdopodobnie pod patronatem księdza Wacława Blizińskiego).

Stowarzyszenie mlodziezy katolickiej 3

Stowarzyszenie mlodziezy katolickiej 2

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *