O Kaliszu,  Uncategorized,  Wielokulturowość,  Wydarzenia

Ogrody gubernatora Daragana Anno Domini 2014

Park kaliski zaliczany jest do najstarszych i najładniejszych założeń parkowych w Polsce.
 
P1254771
W roku pańskim 2014 warto odwiedzić tajemniczy ogród gubernatora Michała Piotrowicza Daragana. Jeszcze do niedawna zasłonięty ceglanym murem, teraz pokazuje swe oblicze.

sztuczne ruiny w czasach Daragana
Ruiny w parku
 
sztuczne ruiny AD 2014
Ogrody Daragana 09
 
Domek Szwajcarski w czasach Daragana
Ogrody Daragana 16
 
Domek Szwajcarski AD 2014
Ogrody Daragana 14
 
klimat tajemniczego ogrodu podsyca bujna zieleń z wyselekcjonowanymi okazami roślin Urtica dioica (pokrzywa zwyczajna), Chelidonium majus (glistnik jaskółcze ziele), Solidago virgaurea (nawłoć pospolita) i Taraxacum (mniszek).

Ogrody Daragana 13

Ogrody Daragana 07

Ogrody Daragana 06

Ogrody Daragana 05

Ogrody Daragana 04

Ogrody Daragana 02

Ogrody Daragana 10

Ogrody Daragana 11
 
Księżycowy krajobraz w ogrodach Daragana
Integralną częścią pałacu były położone przy jego boku ogrody gubernatorskie. W okresie międzywojennym zwano je ogrodami starostwa. To teren do niedawna należący do Wojskowej Komendy Uzupełnień. Jeszcze do zeszłego roku, ogród skryty za ciekawym, aczkolwiek chylącym się ku upadkowi ceglanym murem, posiadał ciekawy zabytek. Wśród zarośli, na niewielkim, prawdopodobnie sztucznie usypanym kopcu, znajdował się głaz z datą 1884. Jest pewne, że kamień był związany z osobą zasłużonego dla Kalisza gubernatora Daragana (objął on swój urząd w 1882 r.). Czy głaz upamiętniał powstanie ogrodu, a może jakiś nieznany fakt z życia mieszkańca pałacu?
Niestety miejsce mogące być ozdobą parku należy już do przeszłości. Najpierw w 1973 r. stanął tu szkaradny budynek WKU. Dalsze zmiany, właściwie zagładę ogrodów, przyniósł ubiegły rok. Nowy właściciel, nie oglądając się na zgodę konserwatora zabytków, nie tylko zburzył mur, ale również zlikwidował wspomniany kopiec i głaz. Na razie krajobraz jest księżycowy i przypomina wysypisko (ziemi i gruzu). Podobno ma tu stanąć „coś na kształt domku szwajcarskiego”. A wszystko to w okolicach najcenniejszych zabytków miasta. Według informacji udzielonych w Urzędzie Ochrony Zabytków, konserwator będzie wymagał rekonstrukcji zabytkowego założenia. Czy uda się uratować ten ciekawy zakątek?
Anna Tabaka, Maciej Błachowicz
Ogrody Daragana 03

Jeden komentarz

  • felekkaliski

    W tą piękną i bujną zieleninę to należałoby „dosadzić” gołymi tyłkami wszystkich współczesnych kaliskich „dygnitarzy”.
    Zaczynając od tych co decydowali o obecnym wyglądzie tego onegdaj pięknego fragmentu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *