Fotoblog subiektywny

Ogrody gubernatora Daragana Anno Domini 2014

Park kaliski zaliczany jest do najstarszych i najładniejszych założeń parkowych w Polsce.
 
P1254771
W roku pańskim 2014 warto odwiedzić tajemniczy ogród gubernatora Michała Piotrowicza Daragana. Jeszcze do niedawna zasłonięty ceglanym murem, teraz pokazuje swe oblicze.

sztuczne ruiny w czasach Daragana
Ruiny w parku
 
sztuczne ruiny AD 2014
Ogrody Daragana-09
 
Domek Szwajcarski w czasach Daragana
Ogrody Daragana-16
 
Domek Szwajcarski AD 2014
Ogrody Daragana-14
 
klimat tajemniczego ogrodu podsyca bujna zieleń z wyselekcjonowanymi okazami roślin Urtica dioica (pokrzywa zwyczajna), Chelidonium majus (glistnik jaskółcze ziele), Solidago virgaurea (nawłoć pospolita) i Taraxacum (mniszek).

Ogrody Daragana-13

Ogrody Daragana-07

Ogrody Daragana-06

Ogrody Daragana-05

Ogrody Daragana-04

Ogrody Daragana-02

Ogrody Daragana-10

Ogrody Daragana-11
 
Księżycowy krajobraz w ogrodach Daragana
Integralną częścią pałacu były położone przy jego boku ogrody gubernatorskie. W okresie międzywojennym zwano je ogrodami starostwa. To teren do niedawna należący do Wojskowej Komendy Uzupełnień. Jeszcze do zeszłego roku, ogród skryty za ciekawym, aczkolwiek chylącym się ku upadkowi ceglanym murem, posiadał ciekawy zabytek. Wśród zarośli, na niewielkim, prawdopodobnie sztucznie usypanym kopcu, znajdował się głaz z datą 1884. Jest pewne, że kamień był związany z osobą zasłużonego dla Kalisza gubernatora Daragana (objął on swój urząd w 1882 r.). Czy głaz upamiętniał powstanie ogrodu, a może jakiś nieznany fakt z życia mieszkańca pałacu?
Niestety miejsce mogące być ozdobą parku należy już do przeszłości. Najpierw w 1973 r. stanął tu szkaradny budynek WKU. Dalsze zmiany, właściwie zagładę ogrodów, przyniósł ubiegły rok. Nowy właściciel, nie oglądając się na zgodę konserwatora zabytków, nie tylko zburzył mur, ale również zlikwidował wspomniany kopiec i głaz. Na razie krajobraz jest księżycowy i przypomina wysypisko (ziemi i gruzu). Podobno ma tu stanąć „coś na kształt domku szwajcarskiego”. A wszystko to w okolicach najcenniejszych zabytków miasta. Według informacji udzielonych w Urzędzie Ochrony Zabytków, konserwator będzie wymagał rekonstrukcji zabytkowego założenia. Czy uda się uratować ten ciekawy zakątek?
Anna Tabaka, Maciej Błachowicz
Ogrody Daragana-03

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *