Fotoblog subiektywny

Trybunał – SUUM CUIQUE

Aleja Wolności 13
DSC_0600
 
Gmach wzniesiony w latach 1820-1824 według projektu architekta Sylwestra Szpilowskiego.
Na tympanonie, nad kolumnadą frontową umieszczono napis SUUM CUIQUE – KAŻDEMU TO, CO MU SIĘ NALEŻY (KAŻDEMU CO JEGO).

trybunal-02 

trybunal-09
 
 
trybunal-06
We wnętrzach zachowały się piękne, żeliwne schody oraz Sala Kolumnowa

 
Budowa gmachu trybunału była pierwszą realizacją budynku użyteczności publicznej poza rynkiem. Budynek zachował się do dziś i obecnie pełni funkcję Sądu Okręgowego i Sądu Rejonowego. Cały gmach został posadowiony na dębowych palach wbitych w podmokły grunt.
 
trybunal-01
 

trybunal-03
 

trybunal-04

 

Klasycystyczny. Murowany, otynkowany. Dwupiętrowy, podpiwniczony. Na planie wydłużonego prostokąta z ryzalitami w elewacji frontowej: płytkim portykiem na osi i dwoma pozornymi w częściach skrajnych. Układ wnętrza dwutaktowy z korytarzem, główną klatką schodową, umieszczoną w osiowo założonej sieni i dwiema pomocniczymi w ryzalitach bocznych. Ściany sieni rozczłonkowane pilastrami i wnękami. Na parterze korytarz sklepiony kolebką, w pomieszczeniach przyległych, częściowo przebudowanych sklepienia kolebkowo-krzyżowe i kolebkowe na gurtach; w dwóch salach rozpraw stropy belkowane wsparte na kolumnach toskańskich, ze ścianami rozczłonkowanymi półkolistymi wnękami. W niektórych pomieszczeniach zachowana klasycystyczna stolarka. Zewnętrzne ściany parteru boniowane, kondygnacje oddzielone gzymsami kordonowymi, elewacje zwieńczone belkowaniem z gzymsem kroksztynkowym i ażurową balustradą kryjąca dach. Okna na pierwszym piętrze z gzymsami na konsolkach, na drugim z ławami wspartymi na kroksztynkach i w obramieniach z uszakami. Na osi fasady dwupiętrowy portyk o wysokim cokole (odpowiadającym przyziemiu) i czterech parach kolumn w wielkim porządku, dźwigającym belkowanie i trójkątny fronton; w cokole portyku portal z nadprożem wspartym na konsolkach; nad nimi balkonik z balustradką. W pozornych ryzalitach skrajnych na parterze okna we wnękach arkadowych, w górnych kondygnacjach płaskie pilastry korynckie w wielkim porządku. Dach czterospadowy.
Opis trybunału w Katalogu zabytków sztuki w Polsce. Tom V WOJEWÓDZTWO POZNAŃSKIE, zeszyt 6 POWIAT KALISKI Instytut Sztuki PAN 1960.

 
trybunal-23
 

trybunal-21
 

trybunal-20
 

trybunal-12
 

trybunal-11
 

trybunal-19
 

trybunal-14
 

trybunal-13
 

trybunal-15
 
trybunal-22
 
trybunal-17
 
 
trybunal-10
 

trybunal-07
 

trybunal-08
Z okien roztacza się widok na folusz i kościół franciszkanów.
 
trybunal-25
Na zapleczu sądu zachowały się budynki oficyn wraz z bramą przejazdową od strony Wału Staromiejskiego.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *