Fotoblog subiektywny

Ratusz – zdarzyło się w sercu miasta

Bo magistrat to jest władza
co nikomu nie przeszkadza

Rynek-43
Na szczęście, mimo kompletnego zniszczenia miasta i rynku w sierpniu 1914 roku odbudowa, choć powolna, może służyć jako dobry przykład zachowania starego układu przestrzennego śródmieścia. Rynek otrzymał nowy ratusz. Domy, choć nieco wyższe od oryginalnych, zyskały jednolite fasady, poza pierzeją między Piekarską i Rzeźniczą, gdzie powstał dom Apta.
 

Wiele się działo na placu przed ratuszem na przestrzeni lat.
Za czasów PRL-u przed trybunami ustawionymi przy ratuszu w pochodzie pierwszomajowym defilowali mieszkańcy miasta.

Rynek-40
 

Rekord Guinnessa Augusto
Przedsiębiorstwo Produkcji Chłodniczej Augusto zostało założone w 1991 roku przez braci Augusta Ryszarda Tomaszka i Tadeusza Henryka Tomaszka. Podstawową działalnością firmy była produkcja lodów. W październiku 1994 roku Augusto pobiło Rekord Guinnessa, wytwarzając największego loda na patyku, o wadze 8780 kilogramów.
Rynek-20
 
LA STRADA Międzynarodowy Festiwal Artystycznych Działań Ulicznych 2004
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 
Tour de Pologne 2003
Rynek-36

 
Winiary na tronie w podwójnej koronie W sezonie 2006/2007 i drużyna WINIARY KALISZ zdobyła Mistrzostwo Polski oraz Puchar Polski.
Rynek-31
 
III Kaliski Rajd Samochodów Terenowych Szlakiem Bursztynowym. 12-13 kwietnia 2008 roku odbyło się spotkanie klubu 4×4 w Rynku Głównym.
Rynek-30
 
Zlot motocykli – 18 lipca 2009 roku kilkaset motocykli pojawiło się w sobotnie południe na kaliskim rynku. Przyjechali nimi uczestnicy VI Zlotu Motocyklowego zorganizowanego przez Klub Motocyklowy GREMIUM M/C Kalisz.
Rynek-27
 

Ogórek – Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie przy wsparciu KLA odrestaurował autobus San H-100B, który na przełomie lat 70-tych i 80-tych ubiegłego stulecia był eksploatowany w Kaliszu. Ponieważ autobus był własnością MPK w Kaliszu, zgodnie ze swoją historią został przywrócony w barwy firmy, oznakowany herbem miasta i sprowadzony do Kalisza.
Rynek-29
 
10 stycznia 2010 roku śnieg zasypał Kalisz.
Rynek-24
 

W 2010 roku obchodzono 1850-lecie miasta. Jedną z niewątpliwych atrakcji była wierna replika wozu kupieckiego z okresu Cesarstwa Rzymskiego, jakim do miasta nad Prosną przybywali kupcy zmierzający po bursztyn nad Bałtyk, ustawiona na kaliskim Głównym Rynku. Tysiące kaliszan przybyło pod ratusz, by spędzić razem „Mikołajki”. W blasku i przy wystrzałach fajerwerków na betonowym cokole odsłonięto zrekonstruowany rzymski wóz kupiecki.
Rynek-25

Rynek-33
 
Katastrofa smoleńska 2010 – Ogromna tragedia dotknęła nasz kraj. W katastrofie lotniczej w Smoleńsku zginęło 96 osób. Wśród ofiar jest Lech Kaczyński Prezydent RP i jego małżonka oraz wiele najważniejszych osób w państwie. W poniedziałek 12 kwietnia w sali recepcyjnej kaliskiego ratusza wyłożono księgę kondolencyjną.
Rynek-23
 
28 sierpnia 2010 mieszkańcy Kalisza oraz turyści mogli wziąć udział w imprezie pod nazwą „Kalisz Wielokulturowy”. Przez osiemnaście i pół godziny koncertowali znani i cenieni artyści: między innymi Dagadana oraz Czesław Mozil.
Rynek-22

Rynek-21
 
Wybitne postacie świata nauki i kultury, gwiazdy, których blask najjaśniej świecił w XX wieku, można było oglądać w maju 2011 roku na plenerowej wystawie prac wybitnego fotografika, kaliszanina Benedykta Jerzego Dorysa.
Rynek-18

Na kaliskim rynku odbyła się w sobotę 29 października 2011 roku uroczystość dziękczynna za łaskę nawiedzenia diecezji kaliskiej przez Matkę Boską w jasnogórskim wizerunku. W mszy świętej na Głównym Rynku, którą celebrował arcybiskup Celestino Migliore, nuncjusza apostolski w Polsce, uczestniczyło kilka tysięcy osób.

Rynek-15
 
EURO 2012 – na kaliskim rynku od 8 czerwca 2012 roku działała, licencjonowana przez UEFA strefa kibica, w której na telebimie o powierzchni 20 metrów kwadratowych można było śledzić piłkarskie potyczki Euro 2012.

Rynek-10
 
Z inicjatywy Prezydenta RP Pana Bronisława Komorowskiego w dniu 8 września 2012 roku odbywało się Narodowe Czytanie „PANA TADEUSZA”. Czytanie w Kaliszu odbywało się w ratuszu pod patronatem Prezydenta Miasta Pana Janusza Pęcherza i Przewodniczącego Rady Miasta Pana Grzegorza Sapińskiego. W projekcie tym uczestniczyli również członkowie Kaliskiego Bractwa Strzelców Kurkowych które swoimi strojami, uzbrojeniem oraz pokazem przybliżyło zebranym na Rynku Głównym mieszkańcom Grodu nad Prosną ducha mickiewiczowskiego arcydzieła.
Rynek-08
 
25 września 2012 roku w Kaliszu odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Służby Celnej.
Rynek-06
 
Jarmark Boże Narodzenie 2012 – 22 grudnia na placu przed ratuszem ruszyła “Wigilia na kaliskim rynku”. Organizatorami akcji są wolontariusze Fundacji “Bread of Life” oraz Stowarzyszenie “Teraz Kalisz”.

Rynek-02

8 lutego 2013 – Prezydent RP Bronisław Komorowski w Kaliszu
prezydent2

 
Obchody 150-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaliszu
Rynek-45
 

Przy ul. Targowej i Przechodniej powstał skwer Rozmarek upamiętniający tragiczny dla naszego miasta sierpień 1914 roku. W uroczystym otwarciu skweru wziął udział Prezydent RP Bronisław Komorowski.
Rynek-44

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *