Dobrzec w Kaliszu
Na szklanej płycie – diapozytywy z atelier M. Raczyńskiego przy alei Józefiny 8
Wieś przez długie lata była ostoją folkloru wiejskiego: kobiety nosiły krochmalone wysokie czepce z kokardą, białe koronkowe bluzki i sznury czerwonych korali oraz ciemnoniebieskie spódnice. Mężczyźni zaś – długie, granatowe okrycia z czerwonymi guzikami obszyte czerwoną tasiemką, kamizelki z kołnierzykiem czarne kapelusze z czerwoną wstążką i długie czarne buty.
http://www.rc.fm/polityczne/niepokorna-wies-dobrzec.html
Dobrzec można by nazwać wsią „kaliską”, bo w historii należała do miasta Kalisza, a i obecnie została w kilku ratach, począwszy od roku 1906 a na 2000 skończywszy – wchłonięta przez rozrastające się w tym kierunku miasto. Dzisiaj wsi już właściwie formalnie nie ma – choć istnieje sołectwo i urzęduje sołtys Dobrzeca.
W dniu 11 listopada r.b. 1886 odbyła się we wsi Dobrcu pod Kaliszem uroczystość poświęcenia kościoła. Z prawdziwą pociechą witamy te objawy wysokiej wiary i miłości Bożej, okazujące się w stawianiu i upiększaniu świątyń Pańskich … Poprzedni proboszcz ks. Falkiewicz poddał myśl wzniesienia nowej okazałej świątyni. W. Zdziennicki zajął się wykonaniem planów, budowę przeprowadził W. Chrzanowski i w lat niespełna pięć od położenia kamienia węgielnego stanęła okazała świątynia w stylu anglo-gotyckim, ze śmiałymi gotyckimi łukami. Teraźniejszy proboszcz ks. Pawłowski dokończył budowy o tyle, że można było wprowadzić nabożeństwo jeszcze przed zimą. Poświęcenia dopełnił J.W. ks. Falkiewicz kanonik katedry Włocławskiej, przy asystencji licznego duchowieństwa i obywateli z okolicy. Ludek dobrzecki, słysząc uroczyście bijące dzwony, nie posiadał się z radości – i słusznie, jego to pracy i trudom przypisać należy dokończenie budowy”. (Kaliszanin r. 1886 Nr. 93).
na szklanej płycie – diapozytywy – kobieta z Dobrzeca
na szklanej płycie – diapozytywy – kobieta z Dobrzeca
Na szklanej płycie – diapozytywy z atelier M. Raczyńskiego przy alei Józefiny 8 – mężczyźni z Dobrzeca początek XX wieku, z lewej Tadeusz Balcerzak urodzony w 1899 roku
Dodaj komentarz